miercuri, 16 octombrie 2013, 8:04 view Vizualizări: 1258 ori   printImprimaţi
comment Comentarii: 0

Naţionala României s-a calificat la barajul pentru Campionatul Mondial

Naţionala României s-a calificat la barajul pentru Campionatul Mondial. Selecţionata de peste Prut a terminat grupa D pe locul doi, după ce a învins Estonia cu 2-0, iar Turcia a pierdut în faţa Olandei cu același scor.

România a deschis scorul în minutul 30, prin Ciprian Marica, care a marcat din penalty. Atacantul lui Getafe a stabilit rezultatul final în minutul 81. În celălalt meci, golurile olandezilor au fost înscrise de Robben şi Sneijder. Ungaria a învins Andorra cu 2-0 după golurile marcate de Nemanja Nikolic. Olanda, cu 28 de puncte, a încheiat grupa pe primul loc şi s-a calificat direct la Mondial.

România s-a clasat pe locul doi, cu 19 puncte, Ungaria a terminat grupa pe locul trei, cu 17 puncte, în timp ce Turcia, cu 16 puncte, a ocupat poziţia a patra. Estonia e pe locul cinci, iar Andorra, fără niciun punct, este pe ultimul loc.

Tragerea la sorţi pentru stabilirea meciurilor de baraj va avea loc pe 21 octombrie, la Zurich.
Cuvinte cheie: fotbal, sport, Romania