miercuri, 11 decembrie 2013, 12:55 view Vizualizări: 1278 ori   printImprimaţi
comment Comentarii: 0

Liga Campionilor aproape de finalul primei părți a campionatului

„Șahtior” Donețk, antrenată de românul Mircea Lucescu și moldoveanul Alexandru Spiridon, nu au reușit să se califice în etapa eliminatorie a Ligii Campionilor.

Ucrainenii au pierdut cu 1-0 pe „Old Trafford” și au coborît pe locul al treilea în Grupa A, fiind depășiți de nemții de la „Bayer” Leverkusen, învingători cu același scor în meciul cu „Real” Sociedad. Singurul gol a fost marcat de Phil Jones în minutul 67.

Partida „Galatasaray”-„Juventus” a fost întreruptă în minutul 30, la scorul 0-0, din cauza ninsorii abundente care s-a pornit la circa 20 de minute de la fluierul de start. Arbitrul portughez Pedro Proenca a luat decizia să trimită cele două echipe la vestiare. UEFA notează în comunicatul oficial că meciul se va relua peste o zi sau la o dată anunțată pe parcurs.

Tot aseară au fost stabilite și echipele din patru grupe calificate în Liga Campionilor. Astfel primele două echipe clasate în grupă au mers mai departe. Formația de pe locul trei va continua parcursul în Liga Europei.